SCientific/ technical staff

NAME                                                                      Designation

1. Buba Ndukson Felix                                         Assist. Chief Scientific Officer

2. Salu Olaleye Babatunde                                  Principal Scientific Officer

3. Dr Ojo Gbenga Adebayo                                 Principal Scientific Officer

4. Ajayi Oluwatoyin Felicia                                 Principal Scientific Officer

5. Anih Igbokwe Samuel                                     Principal Scientific Officer 

6. Akomolafe T. O.                                                Principal Technical Officer

7. Adekunle Adetoro Oluwatoyin                      Senior Scientific Officer

8. Offiong Etim Okon                                          Senior Scientific Officer

9.  Adegbite Abdul-Rahman                              Senior Scientific Officer

10. Erinfolami Bunmi Funmilayo                      Senior Scientific Officer

11. Ewang Sampson Essien                             Senior Scientific Officer

12. Aluko Emmanuel Olaniran                          Senior Scientific Officer

13. Owolabi Pascal Temitope                           Senior Scientific Officer

14. Ebeiyamba Okon Ekpo                                Senior Scientific Officer

15. Echoda Joshua Ada Ngbede                      Senior Engineer

16. Ogah Okibe                                                    Senior Scientific Officer

17. Ahmed Wasiu                                                Senior Engineer

18. Abioye Oluwabukola Taiwo                        Maintenance Officer I

19. Salihu Mohammed Abdullahi                     Scientific Officer I

20. Fatile Samuel                                                Scientific Officer I

21. Nnadih Stanislaus Ogechukwu                  Scientific Officer I

22. Falade Benjamin Adekunle                         Engineer I

23. Akinfenwa Joshua Opeyemi                       Engineer I

24. Oloko-Oba Mustafa Idris                             Engineer I

25. Elugoke Nicholas Olaniyi                            Scientific Officer I

26. Lyock, Francis Gaya                                     Engineer II

27. Akinwale Iyanuoluwa                                  Scientific Officer II

28. Owoh Arinzechukwu Charles                     Scientific Officer II

29. Fashade Omowaiyeola O.                           Engineer II

30. Mba Tochukwu William                               Engineer II

31. Isiaka Lukman Alege                                   Scientific Officer II

32. Olorunyomi Kayode Paul                            Higher Technical Officer

33. Akhoyanta Irabor Sunday                           Higher Technical Officer