2016/2017 ARCSSTEE-FUTA Masters in Space Science And Technology (MSST)

ADMISSION LIST

 

● Remote Sensing/GIS                                                                                                 ● Satellite Communication             

  1. DANTATA Yahaya Kwalla                                                                                         1. BAKOJI Babangida
  2. MUSA Mustapha                                                                                                       2. BUNIYAMIN A. Y.
  3. OTUNTA Maiyanga G. Alexius                                                                                3. ABDULKAREEM Yusuf Olajide
  4. SANI Abubakar Muhammed                                                                                   4. AMOS Ibrahim Saleh
  5. OCHE John Ochonu                                                                                                  5. AYEGUN Oluwadare Michael
  6. SALEEM Babangida                                                                                                  6. BADMUS Bayisdeen Durodola
  7. AIGBIREMOLEN Ikhine Michael                                                                              7. KALU Thomas
  8. ADEYEMI Olushola Nelson                                                                                      8. OKONKWO Joseph Chukwuedo
  9. LUBI Sylvester Powei                                                                                                9. OLARINMOYE Fesojaye Paul 
  10. MOSES Olanrewaju Daniel                                                                                    10. OBALEYE Ibukun Adeniran
  11. TECHE Melanie Akwei                                                                                            11. TANIMOWO Samuel Olumide
  12. DANLAMI Bala
  13. ADAMU Clement Jatau
  14. WAYO Luka Funom
  15. GBOLADE Kehinde
  16. AMBOSON Adze Victor
  17. ABEGUNDE Linda Olukemi
  18. KULOKOM Stephen  
  19. HARUNA Rakiat Ladi
  20. EHIJAMUSE Julius O.

2017 POST GRADUATE DIPLOMA PROGRAMME

              

● Remote Sensing/GIS                                                                                                           

  1. LEON Donald Orotta                                                                                       
  2. OKALLA David                                                                                                   
  3. YENGBEH Roland                                                                               
  4. LEAH-REAH Kaari Murerwa                                                                                
  5. ONOJA Sunday
  6. NJOBAM Adrian Asoni
  7. OLATUNJI Sharafdeen Bolaji
  8. YEKEH Zaza
  9. EDWIN Kola Mvwanga
  10. OZUEM Dorcas Chioma
  11. TEMITOPE Mauton Temidara
  12. SUCCESS Oshukunuofa Oluwajoba
  13. HALIMAH Adebimpe Agbaje